Przejdź do treści Przejdź do menu

Akcje

Szkoła Podstawowa nr 20 umożliwia swoim uczniom branie udziału w różnorodnych akcjach. Wszystkie mają charakter dobroczynny budując w dzieciach poczucie empatii, odpowiedzialności oraz solidarności z potrzebującymi.

Aktualne akcje prowadzone na terenie szkoły:

Książka wspiera bohatera

To nowa inicjatywa Fundacji Ekologicznej ARKA, która łączy w sobie kilka aspektów; ochrona środowiska, edukacja kulturalna i pomoc społeczna.

Zbieramy od zaprzyjaźnionych osób i uczestników akcji niepotrzebne książki, następnie  przekazujemy je organizacji ARKA, która organizuje kiermasze dając im „drugie życie”, a za zebrane środki fundują bilety do kin, teatrów dzieciom z domów dziecka, świetlic środowiskowych oraz spełniaą ich zielone marzenia.

Zbiórka nakrętek

Nie wyrzucaj plastikowych nakrętek. Zbierać można te, które zostają nam po wodzie mineralnej, napojach, sokach, butelkach z chemią gospodarczą i kosmetykami. Do zbiórki nadają się te, które nie zawierają dodatkowych elementów takich jak uszczelki, tekturki, gumki, styropianiki, folijki. 

Dlaczego zbieramy zakrętki?

Większość z nas zastanawia się, dlaczego to właśnie nakrętki mogą pomóc potrzebującym i co dzieje się z nimi po zbiórce.

Nakrętki są tak cenne, bo są wykonane z czystego polimeru PET, podczas gdy butelki zrobione są z plastiku o innym składzie. To ważne, bo nakrętki dużo łatwiej poddać recyklingowi, a to oznacza, że proces sam w sobie jest tańszy i bardziej opłacalny. Nakrętki z czystego polietylenu bez problemu zamienia się w specjalny granulat. Z niego można szybko robić następne plastikowe nakrętki, opakowania, a nawet rury PCW. Przy okazji zbiórki nakrętek pomagamy także chronić środowisko. Butelki bez nakrętek łatwiej zgnieść, co obniża koszty ich magazynowania oraz przewożenia.

Plastik jest magazynowany, a następnie przewożony do firmy recyklingowej. Tam, za każdy kilogram przedsiębiorstwo wpłaca odpowiednią kwotę na rzecz fundacji. Z zebranych środków organizacja kupuje nowy sprzęt swoim podopiecznym.

Zbiórka makulatury

 Celem akcji jest zaktywizowanie całej społeczności szkolnej do działań związanych z segregacją odpadów – praktyczna edukacja ekologiczna, wdrażanie uczniów do ochrony środowiska poprzez pozyskiwanie surowców wtórnych. 
    Priorytetem akcji zbiórki makulatury oprócz aspektu ekologicznego jest pozyskiwanie funduszy na dożywianie uczniów. Akcja rozwija się z roku na rok. Włącza się coraz więcej osób, są to nie tylko uczniowie, ale i ich rodziny, sąsiedzi, zakłady pracy.

Każde zebrane 60 kg makulatury to uratowane 1 drzewo.