Bierzemy udział w akcji "Żonkile".

10-05-2023 8:47

Równo osiemdziesiąt lat temu, dnia 19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim wybuchło powstanie - największy zryw bojowy Żydów w czasie II wojny światowej, a jednocześnie pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. W celu upamiętnienia tamtych wydarzeń Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie organizuje corocznie akcję społeczno - edukacyjną Żonkile. W tym roku również i społeczność naszej szkoły przyłączyła się do niej.

Dlaczego właśnie żonkil stał się symbolem powstania w warszawskim getcie? Jest to związanie z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile - czytamy na stronie Muzeum POLIN. Z czasem do Marka Edelmana dołączały inne osoby, które chciały uczcić powstanie w getcie i właśnie w ten sposób żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty i potrzebę współpracy ponad podziałami.

Na znak, że "Łączy nas pamięć" w dniu 19 kwietnia uczniowie i pracownicy naszej szkoły przypięli sobie żółte papierowe żonkile. W ramach akcji we wszystkich klasach IV - VIII nauczyciele historii w oparciu o materiały opracowane przez Muzeum POLIN przeprowadzili lekcje poświęcone dziejom warszawskiego getta i powstania. Zorganizowano również wystawę archiwalnych zdjęć oraz okolicznościową instalację upamiętniające 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie.

Akcje Żonkile zainicjowała Pani Magdalena Piechota we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, a w jej przeprowadzeniu wzięły udział:

Pani Monika Girtler - Jamka - historia,

Pani Barbara Kasperek - współautorka instalacji,

Pani Aleksandra Przybyłek - współautorka instalacji,

Pani Elżbieta Targosz - autorka wystawy oraz współautorka instalacji.

Oto relacja fotograficzna z wydarzenia:

Akcja Żonkile u Pani Doroty Mamorskiej, kierownik administracyjno - gospodarczej...

i w sekretariacie szkoły.

Akcja Żonkile na lekcji języka włoskiego.

Akcja Żonkile na lekcji języka angielskiego.

Akcja Żonkile na wychowaniu fizycznym.

Pan konserwator Piotr Szymanek  z żonkilem.

Klasy VI a, VI b i IV a podczas lekcji historii o dziejach warszawskiego getta i powstaniu.

Fragmenty okolicznościowej wystawy.