Przejdź do treści Przejdź do menu

Biblioteka

Nauczyciele biblioteki i Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM):

 mgr A. Nowrotek, mgr A. Przybyłek

Biblioteka proceduryZobacz

Regulamin Biblioteki - Zobacz

Godziny otwarcia biblioteki

Poniedziałek 8.15 - 17.00
Wtorek 8.15 - 17.00
Środa 8.15 - 16.00
Czwartek 8.15 - 12.45
13.00 - 15.00
Piątek 8.15 - 12.15
13.00 - 15.00

Nasza biblioteka mieści się na parterze szkoły i zajmuje dwa pomieszczenia, w których znajdują się:

 • Wypożyczalnia.
 • Czytelnia
 • Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej (4 stanowiska komputerowe i urządzenie wielofunkcyjne pozyskane w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską)

 

Główne zadania biblioteki:

 • gromadzenie różnego rodzaju zbiorów (książek, czasopism, filmów wideo, płyt CD itp.),
 • udostępnianie zbiorów,
 • przygotowywanie czytelników do umiejętnego korzystania z wszelkich źródeł informacji przydatnych w dalszym kształceniu,
 • stwarzanie warunków do rozwijania własnych zainteresowań uczniów oraz do przyjemnego spędzania wolnego czasu,
 • wspomaganie uczniów w rozwiązywaniu ich trudnych problemów życiowych i szkolnych,
 • stworzenie banku informacji o różnych dokumentach zgromadzonych w szkole.

 Księgozbiór biblioteki liczy ok. 12000 woluminów.

Biblioteka oferuje:

 • bogaty zestaw lektur szkolnych do poszczególnych klas,
 • ciekawe pozycje z literatury pięknej, uzupełniane o nowości wydawnicze - w miarę posiadanych środków,
 • biblioteka szkolna uczestniczy w rządowych programach związanych z rozwojem czytelnictwa: „Książki naszych marzeń” oraz Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa,
 • zasobny księgozbiór podręczny, na który składają się słowniki, encyklopedie, leksykony a także piękne albumy popularnonaukowe z wszystkich dziedzin wiedzy,
 • czasopisma dla uczniów i nauczycieli,
 • filmowe adaptacje lektur szkolnych oraz płyty CD z muzyką klasyczną i bajkami.

Biblioteka jest miejscem, w którym co roku odbywa się wiele imprez kulturalnych, takich jak konkursy czytelnicze, wystawy książek i inne. Przeprowadzono m.in. następujące konkursy: "Bohaterowie naszych książek", "Czy znasz baśnie Andersena?", "Najpiękniejsze baśnie świata", "Czy potrafisz znaleźć odpowiedź?", "Był raz sobie Brzechwa Pan...", „Laurka dla Misia”, „Najpiękniejsze życzenia dla Misia”, „Najlepszy ilustrator książek”, „Najaktywniejszy czytelnik”, „Plakat propagujący czytelnictwo”, „Plebiscyt na moją ulubioną książkę”. Przygotowano wystawy: "Drukarstwo wczoraj i dziś", "Budowa i historia ekslibrisu", "Historia pocztówki". Biblioteka organizuje kiermasz taniej książki w miesiącu październiku.

Od kilku lat w bibliotece prowadzone jest kółko biblioteczne. Członkowie koła uczestniczą w zajęciach czytelniczych klubu literackiego im. Wolumina Czytalskiego w Książnicy Beskidzkiej.


Biblioteka szkolna organizuje  wycieczki do innych bibliotek publicznych, w trakcie których uczestnicy poznają najciekawsze legendy związane z naszym regionem, ciekawe książki warte przeczytania, zapoznają się z budową i historią książki, sposobami naprawiania zniszczonych książek.

BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA W SWOJE PROGI.
 

 

 

Szklane dzieci

Seria trzech książek o tajemniczych i niesamowitych przygodach nastolatków ze szwedzkiego miasteczka.

Nastoletnia Billie przeprowadza się zmamą do domu w niewielkim miasteczku. Nie wierzy w duchy. Ale z jej domem naprawdę jest coś nie tak!
Czasem słychać dziwne odgłosy, stukanie w okno,  a lampa w salonie buja się tam i z powrotem bez żadnego powodu… Billie, szukając wraz z przyjaciółmi poprzednich lokatorów domu, wpada na trop niewiarygodnych wydarzeń sprzed lat.

Literatura piękna dla młodzieży 11-14 l; Powieść fantastyczno-realistyczna

 

 

Enola Holmes to świetna seria książek dla wszystkich, którzy pokochali słynnego detektywa Holmesa. Tym razem zobaczą go w żeńskiej odsłonie!

Sherlock Holmes zapisał się w historii literatury jako detektyw doskonały - sprytny, błyskotliwy i skupiony na swojej pracy. Jaka jest jego siostra? Czy z równą przebiegłością rozwiązuje zagadki kryminalne? O tym dowiemy się, sięgając po kolejne pozycje z serii “Enola Holmes”.
Enola ma 14 lat i uwielbia rozwiązywać zagadki i niewyjaśnione sprawy, podobnie jak jej starszy brat. Niestety wszystko komplikuje się w dniu, kiedy znika jej matka. Enola chce za wszelką cenę ją odnaleźć. Sherlock i Mycroft natomiast postanawiają, iż dziewczyna pozostanie na pensji z internatem. Oczywiście Enoli udaje się uciec i dostać do Londynu, gdzie zaczyna poszukiwania. Na dodatek zostaje wplątana w porwanie młodego markiza! Czy samodzielnie będzie w stanie rozwikłać tę zagadkę? A może to początek jej kariery detektywa? Seria książek “Enola Holmes” wciągnie nie tylko młodzież, ale i każdego czytelnika, który chciałby poznać kolejnego uzdolnionego detektywa z rodziny Holmesów!

Kryminał; 9-13 lat Grupa wiekowa; Enola Holmes (postać fikcyjna); Śledztwo i dochodzenie; Nastolatki; Uprowadzenie; Uniwersum Sherlocka Holmesa; Londyn (Wielka Brytania)

 

 

Seria "Spirit Animals"

Szereg opowieści o czwórce nastolatków, którzy odkrywają w sobie niezwykłe zwierzoduchy. Dzięki swoim mocom, mają strzec bezpieczeństwa świata i chronić go przed ewentualną zagładą. Na cykl składa się siedem tomów: "Zwierzoduchy", "Polowanie", "Więzy krwi", "Ogień i lód", "Naprzeciw falom", "Wzlot i upadek" oraz "Wszechdrzewo".

W "Zwierzoduchach" młody Czytelnik poznaje czwórkę głównych bohaterów, którzy odkrywają więź z czterema różnymi zwierzętami: wilkiem, lampartem, pandą oraz sokołem. W dwóch kolejnych tomach przyjaciele: Abeke, Meilin, Conor i Rollan, mimo swojego niewielkiego doświadczenia, muszą stoczyć walki o losy świata. "Ogień i lód" opowiada z kolei o ich wyprawie po talizman niedźwiedzicy polarnej Suki, który również ma powstrzymać Zdobywców przed przejęciem władzy nad wszystkim.                               W "Naprzeciw falom" przychodzi czas na zdobycie kolejnego medalionu, a we "Wzlocie i upadku" bohaterowie muszą odwiedzić Wielkiego Lwa, który strzeże następnego talizmanu. Ostatni tom przygód doprowadza do starcia z potężnym wrogiem, któremu udało się uciec z więzienia.

Fantastyka; Literatura piękna dla młodzieży 11-14 l.

 

 

 

 

 Silver                        

Bestsellerowa seria książek dla młodzieży Kerstin Gier, autorki niezwykle popularnej „Trylogii czasu”.

Są na świecie ludzie, którzy mają dostęp do snów. Z marzeń sennych można się bardzo wiele dowiedzieć – pogrzebać w świadomości                          i podświadomości. Można też popchnąć śniącego do czynów, których nigdy nie dopuściłby się na jawie…


Liv zawsze przywiązywała dużą wagę do snów. Ale odkąd zamieszkała w Londynie, znalazły się w centrum jej zainteresowań. Tajemnicze zielone drzwi. Gadające kamienne posągi. Niania z tasakiem w schowku na miotły… Tak, ostatnio sny Liv stały się bardzo dziwne. A szczególnie ten: czterech chłopaków, łacińskie inkantacje, dziwny rytuał…

Książki dla młodzieży autorstwa Kerstin Gier to ulubiona lektura nastolatek na całym świecie. Z pewnością w popularności nie przeszkadza fakt, że charakteryzują się atrakcyjną szatą graficzną i pięknie prezentują się na półkach księgarni, domowych biblioteczek i kontach serwisu Instagram młodych czytelniczek.

Fantastyka; Literatura piękna dla młodzieży 15-16 l.

 

Podniebny

Nowa powieść Kerstin Gier, autorki bestsellerowej „Trylogii Czasu” i „Silvera”. Siedemnastoletnia Fanny rzuciła szkołę i odbywa praktykę w alpejskim hotelu Château Janvier, zwanym Podniebnym. W Święta nieco podupadły hotel przeżywa oblężenie. Zjeżdżają tu najróżniejsi goście: od słynnej łyżwiarki, przez autora thrillerów, po… właścicieli kolii z legendarnym diamentem carycy Katarzyny. Z pomocą Bena, przystojnego syna właściciela, oraz tajemniczego Tristana, Fanny spróbuje pokrzyżować szyki pewnym złym ludziom. Postara się też zachować zimną krew (i pracę!), oraz znaleźć pomysł na życie, a może nawet miłość… Niebanalna, trzymająca w napięciu powieść dla młodzieży, w zachwycającej oprawie graficznej.

Fantastyka; 9-13 lat Grupa wiekowa; 14-17 lat Grupa wiekowa; Magia

 

Cynamon

Wciągająca i zakręcona seria książek dla nastolatek.
Piętnastoletnia Vicky ma pewną kłopotliwą przypadłość – zdarza jej się przeskakiwać do równoległego świata. W jednej chwili czuje zapach cynamonu, a w drugiej ląduje gdzieś indziej, i do tego zamienia się miejscami z pewną złośliwą zołzą, która wygląda tak jak ona! I kiedy jako Tori musi sobie poradzić w obcym miejscu, jej drugie ja sieje spustoszenie w prawdziwym życiu dziewczyny, wtykając nos   w nie swoje sprawy, zwłaszcza miłosne…
Pełna humoru, niepowtarzalna love (a raczej cynamon) story dla wszystkich, którzy mają pewność, że oprócz naszego istnieje jeszcze wiele innych (wszech)światów.

Fantastyka; 9-13 lat Grupa wiekowa; 14-17 lat Grupa wiekowa;  Cynamon; Dziewczęta; Rzeczywistość alternatywna; Sobowtór; Uczniowie; Zakochanie; Zapach

 

Strażnicy Ga'Hoole

Klasyczna opowieść o męstwie i bohaterstwie w starciu dobra ze złem.  To przygoda pełna adrenaliny, napięcia, a także miłości i lojalności.                      W 2010 roku Zack Snyder (300, Sucker Punch, Liga Sprawiedliwości) nakręcił świetnie przyjętą filmową adaptację trzech pierwszych tomów serii (tj. Porwanie, Wędrówka i Ratunek) pod tytułem Legendy Sowiego Królestwa.

Tom I – „Porwanie”: Wypchnięty z gniazda przez starszego brata i skazany na pewną śmierć, Soren zostaje uratowany przez członków Akademii Osieroconych Sów. Wraz z nową przyjaciółką, sprytną i uszczypliwą Gylfie, odkrywa prawdziwy i złowieszczy cel przywódcy tej niezwykłej szkoły.

14-17 lat Grupa wiekowa; 9-13 lat Grupa wiekowa; Fantasy

 

Nevermoor

Zachwycająca seria australijskiej autorki Jessiki Townsend; pierwszy tom porównywanego z „Harrym Potterem” cyklu, która łączy elementy pomysłowego fantasy, przygody i tajemniczej intrygi. Zachwycająca szczegółami konstrukcja osobliwego świata, dowcipne dialogi i barwne postaci składają się na pełną magii opowieść, która stanowi pochwałę odwagi, pewności siebie i nadziei. Książka zgarnęła wszystkie najważniejsze nagrody dla książki dziecięcej w Australii, a także osiągnęła status bestselleru w USA.

Pierwszy tom serii. „Nevermoor” roztacza przed nami świat niesamowity, zupełnie nowy, magiczny i szalony. Tu tryumfuje wyobraźnia, a smaku dodaje wyśmienity czarny humor. Zdecydowanie nadchodzi nowa era. Era Morrigan Crow!

Fantastyka; 9-13 lat Grupa wiekowa; 14-17 lat Grupa wiekowa

 

Kroniki Jaaru to wciągająca seria książek, które sprawdzą się dla wszystkich fanów fantastyki - zarówno tych młodszych Czytelników, jak i dorosłych. Autorem "Kronik Jaaru" jest Adam Faber, który całym sercem wierzy w istnienie Jaar.  A przynajmniej tak głoszą legendy.

Główną bohaterką jest nastolatka imieniem Kate. Mieszka ze swoją ciocią w Londynie i nie dzieje się w jej życiu nic szczególnego. Pewnego dnia odkrywa jednak nietypowy sklep z czarodziejskimi przedmiotami. Sklepikarka wręcza jej Księgę Luster i od tej pory każdy dzień Kate będzie serią dziwnych zdarzeń, które doprowadzą ją do krainy zwanej Jaar. Mieszkają tam magiczne stworzenia, z którymi bohaterka musi sobie poradzić pomimo tego, że dopiero zaczyna swoją naukę jako wiedźma. Jej zadaniem będzie odnaleźć magiczny kamień, który zniknął (a może został skradziony?) ze sklepu pani Selene, a także powstrzymanie nikczemnych planów Erato. Kolejne tomy są równie nieprzewidywalne co pierwszy, opowiadają o życiu uczuciowym Kate, a także jej zmaganiach z magią.

W serii "Kroniki Jaaru" ukazały się: Tom 1 "Księga luster", Tom 2 "Czarny amulet", Tom 3 "Siedem bram", Tom 4 "Tajemne imię", Tom 5 "Megapolis", Tom 6 "Koniec ery".

Fantastyka; 9-13 lat Grupa wiekowa; 14-17 lat Grupa wiekowa,  Magia, Londyn (Wielka Brytania); Jaar (kraina fikcyjna.

 

Wojownicy

Często sięgasz po książki, zawierające historie pełne tajemnic oraz fantazji? Poszukujesz zajmującej lektury na wieczory? Sięgnij po powieści fantastyczne z serii "Wojownicy".

Cykl ten przedstawia historię tajemniczych kotów, które podzieliły między siebie las. Jeden z nich wyłamał się z przestrzegania określonych zasad, przez co stworzył zagrożenie dla pokoju. Nowy kot, przybysz znikąd, sprawia, że sytuacja zaczyna się klarować. Cała seria mówi o lojalności i przyjaźni. Jest to znakomita lektura dla osób lubiących przygodę i fantastykę. To świetna seria, którą koniecznie trzeba poznać. Cykl stał się fenomenem oraz wielkim przebojem, jest ukochaną książką wielu osób.

Książki w serii: 1. Ucieczka w dzicz  2.Ogień i lód   3.Las tajemnic

Literatura piękna dla młodzieży 15-16 l., Fantasy

Pani Perergrine to trzymające w napięciu thrillery młodzieżowe, autorstwa Riggsa Ransoma. Autor wprowadza w nich swoich czytelników do świata pełnego fantastycznych postaci i potworów. Każdy, kto uwielbia takie połączenie, na pewno nie zawiedzie się czytając jego opowieści.

"Osobliwy dom pani Peregrine" opowiada o przygodach Jacoba, który po śmierci swojego dziadka udaje się na wyspę, która jest odcięta od świata. Ekspolracja pozwala mu odkryć wiele ciekawych tajemnic. Natrafia na ruiny domu pani Peregrine i odkrywa przerażającą prawdę. W książce trafiamy do świata niebezpiecznych przygód. Warto udać się na wycieczkę z młodym Jacobem i rozwiązać zagadki "Osobliwego domu pani Peregrine".

"Miasto cieni" to kontynuacja pierwszej części tomu o domu pani Peregrine. Miłośnicy tej serii przygód na pewno są zachwyceni faktem, że autor postanowił podjąć się takiego wyzwania. Książka kolejny raz wprawia nastoletnich czytelników w osłupienie. Przygoda wciąż trwa. Jacob i jego przyjaciele opuszczają wyspę i przeżywają kolejne, niesamowite przygody. "Miasto cieni" jest powieścią magiczną. Niezwykle wpływa na wyobraźnię czytelnika.

"Biblioteka dusz" to trzecia część przygód bohaterów cyklu. Jacob odkrywa w sobie nowe moce i umiejętności. W tej części wyrusza na ratunek swoim przyjaciołom. Tak jak w poprzednich tomach, książka łączy w sobie pełen emocji thriller z elementami fantastyki. Całość jest ozdobiona pięknymi fotografiami, które dodają książce wyjątkowości. Pozwól zabrać się w daleką, pełną przygód podróż z Jacobem i jego przyjaciółmi. Odetnij się od otaczającej cię rutyny i zaznaj życia w świecie fantasy.

Literatura piękna dla młodzieży 15-16 l.; Powieść fantastyczno-realistyczna

 

Supercepcja

TOM 1 – Supercepcja. Początek

TOM 2 – Supercepcja. Spisek

TOM 3 – Supercepcja. Sekret ulicy ciemnej

TOM 4 – Supercepcja. Porwanie

 

A gdybyście mogli usłyszeć, jak bije serce wiewiórki w parku? Albo bezszelestnie wspiąć się po gładkiej metalowej ścianie? A może wytropić dowolną osobę na podstawie... jej drugiego śniadania?

Julka, Klara i Tymon poznają się przez przypadek, jednak jest coś, co ich łączy: wszyscy mają pewien tajemniczy dar. Sprawia on, że mogą dokonywać niemożliwego, ale i sprowadza na nich mnóstwo kłopotów. Być zwyczajnym nastolatkiem z niezwykłymi zdolnościami - to nie takie proste, jak się wydaje! Na dodatek kiedy wychodzi na jaw, że oszuści planują zagarnąć dom Julki, cała trójka musi wykorzystać swoje moce, by uratować rodzinę dziewczynki przed bankructwem. I przy okazji - nie dać się zdemaskować!

Powieść przygodowa; 9-13 lat Grupa wiekowa; Grupy rówieśnicze; Inność; Magia; Przyjaźń; Zdolności; Zmysły

 

Woodwalkers

Seria książek fantasy skierowana do młodzieży, stworzona przez niemiecką powieściopisarkę Katję Brandis.

Głównymi bohaterami cyklu są tajemnicze młode istoty – przemieńcy, którzy opuszczają swój świat, by zadomowić się wśród ludzi…

Przemiana Caraga to pierwsza część serii, poświęcona enigmatycznemu Caragowi. Na pierwszy rzut oka Carag wygląda jak normalny chłopiec.                 Ale za jego lśniącymi oczami kryje się sekret: chłopak wyrósł w lesie jako puma i dopiero od niedawna żyje w ludzkim świecie. Nowe życie jest dla niego równie dziwne, jak fascynujące. Ale dopiero gdy Carag dowiaduje się  o Clearwater High, szkole z internatem dla Woodwalkerów takich jak on, czuje, że może w końcu spotkać stworzenia podobne do siebie. Jednak jego nowe życie jest pełne niebezpieczeństw ...

Przemiana Caraga. Tom 1; Niebezpieczna przyjaźń. Tom 2; Tajemnica Holly. Tom 3

Fantastyka; 9-13 lat Grupa wiekowa; 14-17 lat Grupa wiekowa

 

Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy

Co by było, gdyby olimpijscy bogowie żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali się  w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogliby wyrosnąć wielcy herosi – jak Tezeusz, Jazon czy Herakles? Jak to jest – być takim dzieckiem? To właśnie przydarzyło się dwunastoletniemu Percy’emu Jacksonowi, który zaraz po tym, jak dowiedział się prawdy, wyruszył w niezwykle niebezpieczną misję.

Z pomocą satyra i córki Ateny Percy odbędzie podróż przez całe Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł przedwieczną „broń masowego rażenia” – należący do Zeusa piorun piorunów. Po drodze zmierzy się z zastępami mitologicznych potworów, których zadaniem jest go powstrzymać. A przede wszystkim będzie musiał stawić czoła ojcu, którego nigdy wcześniej nie spotkał, oraz przepowiedni, która ostrzegła go przed…

Tom 1 „Złodziej pioruna”, Tom 2 , „Morze potworów”, Tom 3 „Klątwa Tytana” , Tom 4 „Bitwa w Labiryncie” , Tom 5 „Ostatni Olimpijczyk”

 Fantastyka; Literatura piękna dla młodzieży 11-14 l.

 

Opowiadania z kluczem

Każde opowiadanie w tym tomie ma swój zamek. A pęk kluczy jest… w waszych rękach i głowach! Trzeba tylko umiejętnie dopasować jedno do drugiego. Odwagi! Miał ją Sherlock Holmes, Herkules Poirot, czy dziecięcy bohaterowie opisanych tu historii, to i wam jej nie zabraknie!

Osiemnaście opowiadań, w których młodsze i starsze dzieci odkrywają tajemnice. Chociaż bohaterowie są bardzo różni - chłopcy i dziewczynki, rodzeństwa i przyjaciele, pewni siebie i nieśmiali, mieszkający w mieście, jak i na wsi, jedno ich łączy - potrafią logicznie myśleć, są spostrzegawczy i pomysłowi.

Zagadki z jakimi przyszło nam się zmierzyć w Opowiadaniach z kluczem były różnorodne. Zaginięcie magicznych przedmiotów iluzjonisty, podejrzany nowy sąsiad spod trzynastki, znaleziony czarny portfel z numerem telefonu do złodzieja!, ukradziona urna z prochami prababci, duch siejący panikę wśród uczestniczek kolonii, czy tajemnica z przeszłości. Nie zabrakło też wycieczki do Londynu i wizyty w muzeum na Baker Street.

Gwarantowana satysfakcja i bezcenne doświadczenie, które może się wam przydać jeszcze nie raz.

9-13 lat Grupa wiekowa; Opowiadania i nowele

 

Opowiadania z dreszczykiem

Przymusowa nocna wycieczka na cmentarz, niesamowity zbieg okoliczności, znikające jedzenie w nowym miejscu zamieszkania i te dziwne, natarczywe pytania sąsiadów, jak się mieszka.

Niestandardowy pomysł na zachęcenie turystów do odwiedzin i komplikacje z powodu ekologicznego ducha, mrożące krew w żyłach spotkanie z krwiożerczym małym fiatem, spotkanie z przestępcami, nierozważna wędrówka po zmroku w bieszczadzkiej dolinie.

Emocji naprawdę nie brakuje!

Tematyka Opowiadań z dreszczykiem jest bardzo różnorodna. Są takie, których zagadka jest wytłumaczona logicznie i racjonalnie, są i takie, w których pozostają pewne znaki zapytania i delikatny dreszczyk na plecach. W innych to tylko wyobraźnia płata figle i jeży włosy na głowie. Dzięki tej rozmaitości, każdy znajdzie coś dla siebie.

9-13 lat Grupa wiekowa; Opowiadania i nowele; Strach; Stworzenia fantastyczne

 

Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach

15 znakomitych opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze.

Zbiór opowiadań dla dzieci w wieku 11–15 lat – o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata…

Autorami piętnastu opowiadań (o każdej z piętnastu wartości) są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.

Niewiele jest książek tak poważnie traktujących młodego czytelnika. Znakomicie napisana, świetnie zilustrowana – śmieszy i wzrusza, rozczula i skłania do refleksji, prowokuje do sporów i dyskusji.

Piętnaście opowiadań – piętnaście wartości na piętnastolecie Fundacji ABC XXI, która od lat mówi   o emocjach młodych czytelników, czyli o tym,                         co najważniejsze.

Opowiadania i nowele; 9-13 lat Grupa wiekowa; 14-17 lat Grupa wiekowa; Mądrość; Odpowiedzialność moralna; Odwaga; Optymizm; Piękno; Przyjaźń; Samokontrola; Sprawiedliwość; Szacunek; Wolność

Nowe opowiadania o ważnych sprawach Gorzka czekolada Tom 2

Każde opowiadanie podejmuje inny temat: emocji, które czasem trudno opanować, konsekwencji  naszych zachowań, więzi, które tworzą się                         w rodzinie i w grupie rówieśniczej. Znajdziemy tu historie o miłości, rywalizacji, brawurze, braku akceptacji dla odmienności                                          i o odpowiedzialności. Każda z nich to epizod z życia przypadkowych osób. Bohaterowie opowiadań są tak realistyczni, że mamy wrażenie, jakby żyli obok nas. A może nawet żyją, bo przecież najciekawsze historie pisze samo życie… I każda z tych historii może być wyimkiem z czyjejś codzienności.

Wszystkie opowiadania uzupełniono krótkimi rozmowami z psychologami - Teresą Jadczak-Szumiło i Jackiem Masłowskim. Rozmowy te przeprowadziła Irena Koźmińska, prezes Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.  Poruszone w nich zagadnienia wynikają wprost z treści opowiadań. Psychologowie analizują emocje, które wpływają na zachowania bohaterów oraz ich postawy życiowe; podsuwają odpowiednie lektury i udzielają porad młodym czytelnikom - nie wprost - raczej dając preteksty do dalszych przemyśleń.

Opowiadania i nowele; 9-13 lat Grupa wiekowa; 14-17 lat Grupa wiekowa; Uczucia; Manipulacja (psychologia); Narcyzm; Upokorzenie; Asertywność; Poczucie własnej wartości; Altruizm, Inicjacja; Życzliwość; Szacunek

 

Geekerella

Pokochaj magię fandomu! Elle Wittimer jest geekiem, a jej całe życie to Starfield, klasyczna seria science-fiction. Kiedy dziewczyna dowiaduje się o konkursie na cosplay do ukochanego filmu, musi wziąć w nim udział.  Z oszczędnościami z pracy w food trucku Magiczna Dynia i w starym kostiumem ojca, Elle wyrusza w podróż zdeterminowana, by wygrać. Nie spodziewa się jednak, że poza walką o pierwsze miejsce w konkursie, przyjdzie jej stoczyć bitwę o czyjeś serce.

Powieść; 9-13 lat Grupa wiekowa; 14-17 lat Grupa wiekowa; Cosplay; Fandomy; Konkursy i festiwale; Nastolatki; Zakochanie; Powieść

Księżniczka i fangirl

Jak bardzo można uwielbiać postać z książki, filmu czy znanej opowieści? Okazuje się, że siła fanów nie zna granic! Sięgnij po powieść "Księżniczka i fandom" i przekonaj się o tym na własnej skórze.

Do tej pory wydawało się, że Imogen Lovelace jest zupełnie zwykłą dziewczyną, która nie wyróżnia się niczym szczególnym. Ale to oczywiście wielka pomyłka! Właśnie zdecydowała się podjąć misji niemożliwej, a wszystko po to, by uratować ulubioną postać, czyli księżniczkę Amarę. Dziewczyna za nic w świecie nie chce, aby została ona uśmiercona  w filmowej serii! Całość brzmi dla Ciebie niemożliwie? A to dopiero początek zaskakującej serii zdarzeń! Sięgnij po książkę "Księżniczka  i fandom" i sprawdź, jaką siłę ma grono wiernych fanów. Odbędziesz daleką podróż - nie tylko w świat, ale i w głąb samego siebie, pokonując wszelkie słabości na swej drodze.

Powieść; 9-13 lat Grupa wiekowa; 14-17 lat Grupa wiekowa; Fandomy; Nastolatki; Serial filmowy; Postać filmowa

 

Alea Aquarius

Pierwszy tom sagi o Alei – morskiej dziewczynie, bestsellerowej autorki Tanyi Stewner.

Nie podchodź zbyt blisko wody, to może być dla ciebie niebezpieczne – to były ostatnie słowa przybranej matki Alei, które wypowiedziała, zanim zniknęła. Dziewczyna czuje, że woda jest jej żywiołem, ale jednocześnie, mając  w pamięci słowa matki, boi się do niej zbliżyć. Mimo strachu, pewnego razu wyrusza na morską wyprawę i odtąd jej życie się zmienia…

Magia morza, fantastyka, przygoda i wspaniała przyjaźń – wszystko to łączy się w życiu Alei...

Tom 1 Zew wody; Tom 2 Barwy morza; Tom 3 Tajemnica oceanów

Fantastyka; 9-13 lat Grupa wiekowa; Magia; Przyjaźń; Morza

 

Drugie podejście to piękna i porywająca opowieść o wkraczaniu w dorosłe życie i próbach wzięcia swojego losu we własne ręce.

Powieść Christine Ricco to ciekawy debiut, który świetnie przyjął się na amerykańskim rynku, a polskim czytelnikom został zaprezentowany przez Wydawnictwo Kobiece. Główną bohaterką "Drugiego podejścia" jest Shane - młoda kobieta, która właśnie rozpoczyna studia medyczne. Chociaż dostanie się na tak prestiżowy kierunek sprawia, że jej rodzice są z niej naprawdę dumni, Shane nie czuje się w swoim życiu komfortowo. Jej codzienność przepełnia nuda i bylejakość, a także chroniczna samotność.

Shane nie ma przy sobie nikogo bliskiego, kto rozumiałby jej pasje  i podzielał sposób myślenia o świecie. Brak przyjaciół i chłopaka coraz bardziej jej doskwiera. W pewnym momencie postanawia wziąć sprawy we własne ręce i spróbować odmienić swój los. Tytułowe drugie podejście oznacza kolejny start Shane w dorosłe życie. Dziewczyna postanawia opuścić rodzinne strony i kontynuować naukę w Londynie. Podczas lektury będziemy świadkami jej oswajania się z nowym życiem i pokonywania własnych słabości.

Autorka oddaje czytelnikom powieść nieco sentymentalną, ale także bardzo mądrą i klimatyczną, która z pewnością zachwyci nie tylko młodych odbiorców.

Powieść obyczajowa; 14-17 lat Grupa wiekowa; Blogerzy; Pisarstwo; Przyjaźń; Studenci; Wyjazd za granicę; Zakochanie; Londyn (Wielka Brytania)

 

Najgłośniej krzyczy serce

Historia mająca ogromny potencjał znaleźć się na liście bestsellerów młodzieżowych książek w Polsce.

"Najgłośniej krzyczy serce" to wzruszająca historia, która skłania do refleksji. Książka porusza ważne tematy, które w świecie nastolatków bardzo często rodzą problemy. Nienawiść, hejt, brak samoakceptacji i szacunku - takie połączenie ukazane przez Martynę Senator w fabule najnowszej książki niesamowicie oddziałuje pomiędzy wersami. To nie tylko ciekawa książka dla młodzieży, ale również psychologiczne podejście do problematyki dzisiejszego świata.

Powieść; 14-17 lat; Gniew; Mowa nienawiści; Nastolatki; Przemoc w szkole

 

Czarownice są wśród nas

Czy podejrzewalibyście, że pani woźna, ciotka albo niepozorny sąsiad czarują lepiej niż cały sztab nauczycielski z Hogwartu? Uprawiają magię widoczną wyłącznie dla dzieci - a to ze szkolnego słabeusza robią pewnego siebie chłopaka, a to zmieniają grupę szkolnych rozrabiaków w gromadę pomocnych zuchów, to znów pokazują, że z pozoru niewinna wizyta u ciotki może zamienić się w mrożącą krew w żyłach przygodę...

Czarownice są wśród nas to zbiór trzynastu opowiadań dla dzieci, które lubią tajemnicze zjawiska i nietuzinkowych bohaterów.

Literatura piękna dla dzieci 9-10 l.; Opowiadanie obyczajowe; Polscy Pisarze Dzieciom

 

Biuro detektywistyczne. Dziurka od klucza.

Dzieci od zawsze uwielbiają zagadki. Niestraszny im dreszczyk emocji i ciarki na plecach. Takich właśnie wrażeń dostarcza czytelnikom Biuro detektywistyczne. Dziurka od klucza.

Nawet odporni na uroki literatury, kiedy zaczynają czytać tę książkę, nie mogą się oderwać. Muszą się przecież dowiedzieć, jak skończy się kolejne śledztwo! Czytają więc z wypiekami na twarzy, analizują, łączą fakty, wyciągają wnioski i świetnie się przy tym bawią. Wiadomo, w przypadku tej autorki, o nudzie nie może być mowy! Zresztą przekonajcie się sami.

Czas przyłożyć oko do dziurki od klucza i zerknąć, co ciekawego dzieje się po drugiej stronie.

Opowiadania i nowele; 6-8 lat Grupa wiekowa; 9-13 lat Grupa wiekowa; Dzieci; Prywatni detektywi; Śledztwo i dochodzenie

 

O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych

Tytuł może trochę przydługi, ale niektórzy nawet takie lubią. A zawartość - niezwykła. Niezwykła historia dwóch braci opowiedziana przez młodszego z nich. Jak każda dobra historia, nie kończy się ona razem z książką, pozostawia przestrzeń dla naszej ciekawości i wyobraźni. Chciałoby się krzyknąć: Autorko! dlaczego tak przerwałaś w pół słowa? Siadaj i pisz dalej! Ale nawet jeśli to uczynimy, nie wystarczy cierpliwości, żeby czekać na skutek. Sami zabieramy się za obmyślanie dalszych losów Piotra  i Stefana...

Mądra i wzruszająca opowieść o trudach dojrzewania, o samotności i obliczach więzi braterskiej. Wrażliwy młody chłopiec musi zmierzyć się z wyzwaniami codzienności, stawić czoła problemom, które go przerastają, odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania. Książka napisana z ogromnym wyczuciem psychologicznym, oryginalna i refleksyjna. Zapada głęboko w pamięć.

Powieść obyczajowa; Literatura piękna dla młodzieży 11-14 l.

Selfie ze stolemem

W Kaszubskim Lesie żyją stolemy – znane z legend istoty większe od ludzi. Jednym z nich jest Stolko, który mieszka z rodziną w jaskini. Pewnego dnia postanawia bez zgody rodziców zrobić sobie wycieczkę do lasu, gdzie spotyka… małą dziewczynkę. Rezolutna Zosia ucieka przed zbirami, którzy porwali ją i szukają w lesie skarbów. Stolko postanawia jej pomóc, lecz wkrótce razem wpadają w tarapaty. Czy wyjdą z nich cało? Czy ludzie są tacy straszni, jak słyszał Stolko? I czy stolemy zjadają ludzi, jak mówiono Zosi?

Świetna, dynamiczna fabuła, doskonałe postacie i dialogi w tajemniczej  i atrakcyjnej scenerii. Filozoficzna metafora „spotkania z obcym”, towarzyszących jej lęków i uprzedzeń.

Powieść; Fantasy; Stworzenia fantastyczne; Las; Dzieci; 9-13 lat Grupa wiekowa

Jest taka historia.

Opowieść o Januszu Korczaku

Na ulicy Krochmalnej 92 był wielki, biały budynek z tablicą "Dom Sierot". I tam Frania po raz pierwszy zobaczyła Panadoktora. Stał przed głównym wejściem i czekał na dzieci, żeby się z nimi przywitać. Babcia, gdy to opowiada, a lubi tę część, mówi: "Pandoktor się do nas uśmiechał. Jak tylko go zobaczyłam, to wiedziałam, że Pandoktor to dobry człowiek". I mówi "Pandoktor" tak, jakby to był jeden wyraz.

 

Wzruszająca opowieść o wychowankach warszawskiego Domu Sierot i o ich ukochanym opiekunie, Januszu Korczaku - pedagogu, który poświęcił całe życie, broniąc praw dziecka i żądając ich równouprawnienia.

Literatura piękna dla dzieci 9-10 l.; Opowiadanie biograficzne; Opowiadanie historyczne; Literatura piękna dla dzieci 9-10 l.

Gołąbek niepokoju

Gustlik mieszka w Bytomiu. Ojciec niedawno wrócił z wojny. Jeden z wujków zginął, od drugiego nie ma wiadomości. A walka o Śląsk dopiero się zaczyna.

Pomiędzy podwórkiem, gołębnikiem a Domem Polskim, zwanym Ulem, krzyżują się ludzkie losy. Decyzje narzucone przez mocarstwa, wybory różnych grup Ślązaków, domowe plany i próby normalnego życia przerywane są kolejnymi powstaniami. W życiu chłopca strach o bliskich miesza się z radością z hodowli gołębi, które nie uznają granic i latają po polsko-niemieckim pograniczu śląskim.

Powstania Śląskie – po I wojnie światowej Górny Śląsk nie został przyłączony do Polski. O jego dalszym losie miał zadecydować plebiscyt. Zarówno odrodzona Rzeczpospolita, jak i Niemcy zainteresowane były przejęciem bogatego regionu. Mieszkańcy Śląska trzykrotnie sięgali po broń, by wywalczyć jak najlepsze warunki powrotu do Polski. Ale byli też Ślązacy, którzy woleliby pozostać w granicach Niemiec. Konflikty zbrojne, propaganda, bojówki, terror, korpus wojsk międzynarodowych, strajki i trudne wybory. Codzienność Ślązaków w latach 1919 – 1921.

Powieść; 6-8 lat Grupa wiekowa; 9-13 lat Grupa wiekowa

 

Krwawe rewolucje. Strrraszna historia   

Usiądźcie wygodnie i poznajcie historię potężnego cesarza chińskiego, którego rządy obalone zostały przez jego własną matkę! Dowiedz się, jaki naprawdę był słynny hrabia Drakula i dlaczego pewna rewolucja wywoływała ogromny strach u brzydkich ludzi, a także jak zaplanować własną rewolucję!

"Krwawe rewolucje: Strrraszna historia" autorstwa Terry'ego Deary'a to lekarstwo dla wszystkich ? małych i dużych ? broniących się z całych sił przed czytaniem i poznawaniem historii. Dzieje Ameryki, Europy i świata są tu przedstawione w sposób niezwykle zabawny, co sprawia, że nie sposób się od nich oderwać.

Ten zbiór fascynujących i ciekawych historii o najważniejszych wydarzeniach w dziejach ludzkości pokazuje nam, jak byle błahostka może stać się powodem dla krwawego przewrotu.

Dowiadujemy się na przykład, komu i dlaczego herbatka nie posmakowała na tyle, że postanowił wyrzucić cały jej ładunek do bostońskiego portu, w czyjej głowie zrodził się pomysł stworzenia gilotyny, kim był i skąd pochodził Spartakus oraz jak to właściwie jest być rewolucjonistą i? jak wywołać własny przewrót.

Rewolucja; Komiks; Opracowanie; Zagadki

 

Masło przygodowe

Masło przygodowe to znakomita, przezabawna i brawurowo napisana powieść Barbary Stenki, która opowiada o kilku miesiącach z życia dziesięcioletniej Kasi Koniec.

Kasia, śmiemy twierdzić, to jedna z najoryginalniejszych bohaterek, jakie pojawiły się w ostatnich latach w polskiej literaturze dla dzieci i młodzieży. Inteligentna i wygadana hipochondryczka, która każdego dnia naprawia świat  i stara się usunąć z niego zło i niesprawiedliwość. Walczy ze szkolnymi oprawcami, wspiera Elizę, ofiarę przemocy domowej, krzewi wśród rówieśników świadomość ekologiczną i wiedzę o rzadkich, zagrożonych wyginięciem gatunkach. Rozwija także własne entomologiczne zainteresowania. W wolnych chwilach namiętnie mierzy sobie temperaturę, by jak najwcześniej dowiedzieć się o nieuchronnej chorobie.

Literatura piękna dla młodzieży 11-14 l.; Powieść obyczajowa

 

Wróbelek z kości

"Wróbelek z kości" to powieść o wielkiej przyjaźni, sile ludzkiego ducha, o tym, że każdy z nas może pomóc drugiemu człowiekowi. Poruszająca, piękna historia o smutku, przyjaźni i nadziei.

To wyjątkowa książka o sile przyjaźni i potędze opowieści. Ta boleśnie aktualna pozycja zaprasza nas do świata uchodźców i wykluczonych, a przecież takich samych jak my - na wolności.

Powieść została nominowana do Guardian Children's Fiction Prize oraz Carnegie Medal 2017 i została przetłumaczona na kilkanaście języków.

Literatura piękna dla młodzieży 11-14 l.; Powieść obyczajowa

 

Rok szczura

 

Świat może runąć w każdej chwili. Ale kto myśli o tym w wieku piętnastu lat? Przejmująca powieść dla młodzieży. Rok Szczura to pełna gorzkiego humoru         i przejmującej szczerości powieść o radzeniu sobie ze stratą i smutkiem, a także o dojrzewaniu do wrażliwości na uczucia innych.

Literatura piękna dla młodzieży 15-16 l.; Powieść obyczajowa

 

Tam, gdzie zawracają bociany

 III Nagroda w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

Szymon nie potrafi sobie poradzić z widmami przeszłości. Obwinia się o to, że jego przyjaciel jest w śpiączce. Ale dziadek, do którego chłopak jedzie na wakacje, również nie może zapomnieć o strasznym błędzie z młodości. Tymczasem w ruinach spalonego szpitala psychiatrycznego ktoś kładzie kwiaty i zapala znicze. Szymon i jego nowa koleżanka Lena szybko odkrywają, że w Bocianach Małych nic nie jest takie, jakie się wydaje.

Kto szuka zemsty? Czym jest prawdziwa odwaga? Czy dawne tragedie mogą położyć się cieniem na teraźniejszości? I wreszcie: czy jest tu miejsce na miłość?

Powieść; 14-17 lat Grupa wiekowa; Dziadkowie i wnuki; Nastolatki; Przyjaźń; Trudne sytuacje życiowe; Zemsta; Trauma

 

Jak ziarnka piasku

 Wstrząsająca powieść o przyjaźni, w której coś poszło nie tak. Jak wiele emocji może kryć się pod płaszczykiem pozorów, nawet wtedy, gdy go nie dostrzegamy?

"Jak ziarnka piasku" to powieść o dużym ładunku emocjonalnym, skierowana do młodzieży. Przedstawiona została w niej historia dwóch przyjaciółek: Anny i Niny. Dziewczyny znają się od najmłodszych lat. Zawsze wszystko robiły razem. Wspólnie też pojawiały się wśród znajomych. Łączyła je zarówno taka sama data urodzenia, podobne zainteresowania, jak i plany na przyszłość. Obie były przekonane, że wspólnie przejdą przez naukę w liceum plastycznym, a potem staną się znanymi artystkami mogącymi realizować swoją pasję.

Powieść;  14-17 lat Grupa wiekowa; Dziewczęta; Matki i córki; Przyjaźń; Samobójstwo;

 

Kotolotki

Arcydzieło literatury dziecięcej.

Pewnego razu mieszkająca w mieście kotka urodziła czworo kociąt. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kociaki miały... skrzydła.

Korzystając z rzadkiej u kotów umiejętności latania, Thelma, Harriet, James i Roger postanawiają udać się w świat, aby go lepiej poznać. Nie wiedzą jednak, że z dala od domu będą czyhać na nie różne niebezpieczeństwa.

Czy znajdą bezpieczne schronienie? Czy spotkają po drodze przyjaciół?  A co jeśli trafią w złe Ręce?

Przepełnione urzekającym ciepłem historie autorstwa jednej z największych legend literatury fantastycznej to niezapomniana lektura dla całej rodziny.

Literatura piękna dla dzieci 9-10 l.; Opowiadanie fantastyczno-realistyczne

 

Tarantula, Klops i Herkules

Witkowice – senna miejscowość, lato i grupa dzieciaków, które biorą udział w fascynującym śledztwie. Szukają autentycznego skarbu – kolekcji jaj Fabergé. Intryga zaczyna się od podmiany widokówek w miejscowym muzeum i rozwija się w aferę sięgającą czasów cara Mikołaja. Ta sprawa połączy Karola, rudego wrażliwca-informatyka, Tarantulę – sprytną i inteligentną fankę gotyku, Bellę – witkowicką piękność o nadzwyczajnej pamięci, Mietka – chłopaka z przeszłością i Herkulesa, psa, który swoje imię zawdzięcza bohaterowi powieści Agaty Christie – Herkulesowi Poirot.

Podczas poszukiwań wpadają w naprawdę poważne tarapaty, które uczynią to lato najlepszym z możliwych.

Literatura piękna dla młodzieży 11-14 l.; Kryminał

 

Gdy wybije północ

Wiktoriański Londyn. Rodzice Emily zaginęli w Północnej Godzinie – w tajemniczym świecie magii i potworów wymyślonym przez dzieci i zatrzymanym w czasie. Emily uzbrojona jedynie w drugie śniadanie  i skłonność do gadulstwa wyrusza do Północnej Godziny w towarzystwie jeża Hoggina. Tropiona przez krwiożercze bestie, szuka swoich bliskich w mieście Nocnego Ludu. Ale żeby ich uratować, musi najpierw odkryć zaskakującą prawdę. Jaki rodzinny sekret wiąże ją z Północną Godziną i czy Emily zdoła uratować oba światy, zanim skończą się jej kanapki?

Czas; Poszukiwania zaginionych; Rzeczywistość alternatywna; Fantastyka; Powieść

 

Gloria, wakacje i ja

Dominika jest zbuntowaną nastolatką. Nie chce jechać na rodzinne wakacje z mamą, jej nowym partnerem i młodszym rodzeństwem. Decyduje się spędzić wakacje z tatą, który po powrocie z zagranicy zamieszkał pod miastem koło ośrodka turystycznego ze stadniną koni. Tata ciągle wyjeżdża służbowo, więc Dominika mieszka u wujostwa. Z nudów przyjmuje propozycję pracy przy półkoloniach na terenie ośrodka. Konie nie są dla niej atrakcją, jednak sympatię wzbudza w niej stara klacz Gloria. W jej towarzystwie świat wygląda przyjaźniej, a emocjonalne burze, które Dominika przeżywa w związku ze swoją sytuacją rodzinną, niejasnym związkiem z Mateuszem i pojawieniem się na horyzoncie przystojnego Dawida, a także intrygami dziewczyn z klubu jeździeckiego, wydają się znacznie bardziej znośne.

Koń; Ludzie a zwierzęta; Nastolatki; Rodzina; Wakacje; Zakochanie; Samotwór (woj. dolnośląskie, pow. wrocławski, gm. Kąty Wrocławskie ; okolice); Powieść; Literatura piękna dla młodzieży 11-14 l.

 

Kiedy wzywa nas dzicz : jak więź ze zwierzętami może zmienić nasze -  i ocalić ich – życie

“Kiedy wzywa nas dzicz” to poruszająca opowieść, która ukazuje, jaki wpływ na ludzką psychikę, emocje i zdrowie mają otaczające nas zwierzęta.

Czy w świecie zdominowanym przez technologię, cyfryzację, internet i automatyzację relacji jest jeszcze miejsce na prawdziwe kontakty ze zwierzętami? I co dobrego mogą one wnieść do naszego życia? Sięgnij po tę pozycję i znajdź odpowiedzi na te i wiele innych nurtujących pytań!

Ludzie a zwierzęta; Psychologia zwierząt; Środowisko człowieka; Świadomość ekologiczna; Zwierzęta; Publikacje popularnonaukowe

 

Serce Neftydy

Ciekawy, bujny świat, łączący twardą kosmiczną rzeczywistość z egipską mitologią, genetyczne manipulacje z cybernetycznymi wynalazkami. Sympatyczny bohater przemierzający skażoną planetę, odkrywający tajemnice swojej przeszłości, ale i całej ludzkości. Intryga obejmująca cywilizacje i stulecia, której rozwiązanie zaskoczy czytelnika. "Serce Neftydy" to dobrze wymyślona i napisana powieść, która sprawi frajdę wszystkim miłośnikom klasycznej SF.

Science fiction; 14-17 lat Grupa wiekowa

Biblioteka szkolna zaprasza do korzystania z Cyfrowej Biblioteki Narodowej
POLONA