Przejdź do treści Przejdź do menu

Patron

"W momencie, kiedy staje się na wierzchołku, nie ma wybuchu szczęścia. Szczęście przeżywa się gdy wszystko pozostaje jeszcze przed tobą, kiedy wiesz, że do celu masz jeszcze kilkaset, kilkadziesiąt metrów, gdy jesteś tuż przed. To właśnie jest czas szczęścia."

 

Jerzy Kukuczka

Jerzy Kukuczka urodził się 24 marca 1948 roku w Katowicach. Oboje rodzice pochodzili z Istebnej, niewielkiej miejscowości leżącej w Beskidzie Śląskim. Jak sam mówił, urodził się co prawda w typowym śląskim „familoku”, ale zawsze pamiętał o swoim górskim rodowodzie i zawsze sporym sentymentem darzył Istebną i okoliczne góry.

Jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie 14 szczytów o wysokości ponad 8 000 metrów, przed nim dokonał tego Reinhold Messner. Spośród 14 ośmiotysięczników, które zdobył w latach 1979 – 1987 na jedenaście z nich wszedł nowymi drogami, pięciokrotnie w stylu alpejskim, na cztery z nich po raz pierwszy zimą, na jeden szczyt samotnie. Żaden inny zdobywca 14 ośmiotysięczników nie może pochwalić się takim bilansem.

Jerzy Kukuczka zginął 24 października 1989 roku, na wysokości 8 300 metrów,  podczas próby wejścia na Lhotse od którego dokładnie dziesięć lat wcześniej zaczął swoje himalajskie sukcesy. Szczyt atakował wspólnie z Ryszardem Pawłowskim. Kukuczka wspinał się jako pierwszy, lecz tuż przed granią szczytową odpadł a cienka lina pękła nie wytrzymując obciążenia lotu i spadł w przepaść. Po odnalezieniu ciała pochowano go w lodowej szczelinie, nieopodal miejsca upadku.