Zajęcia otwarte "Dawno, dawno temu w świecie bajek".

05-01-2024 22:46

W dniu 05.01.2024 r. w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia otwarte pt. "Dawno, dawno temu w świecie bajek". W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się jak dawniej oglądano bajki, co to jest klisza i rzutnik. Poznali działanie rzutnika, jego konstrukcję. Samodzielnie czytali bajki z ekranu, wypowiadali się na ich temat.

Zajęcia łączące czytelnictwo z działaniami artystycznymi, twórczymi i wiedzą ekologiczną to sposób na integrację pokoleń. W ramach zajęć zachęcano dzieci do głośnego czytania starych bajek na kliszach. Tematyka bajek była różna.

Zajęcia były adresowane do dzieci przebywających w świetlicy szkolnej. Zajęcia te propagowały czytelnictwo a także integrację wśród uczniów. Uczniowie i nauczyciel prowadzący czytali bajki na kliszach.

Zamierzeniem prowadzącej zajęcia było zaproponowanie czytania zamiast oglądania animowanych, często głośnych i agresywnych bajek oraz filmów dostępnych w telewizji. Wykorzystano elementy biblioterapii. Słuchanie i oglądanie przezroczy angażuje w inny sposób uwagę dziecka.

Tematy bajek były związane z problemami współczesnego świata i sposobami radzenia sobie z nimi. Poruszone zostały już wątki szanowania środowiska naturalnego, problemu biedy w rodzinie, gospodarowania wodą.

Uczniowie byli bardzo zainteresowani takimi zajęciami, ponieważ nigdy nie widzieli takiej formy bajek. W czasie zajęć wykonano pamiątkowe zdjęcia.