Światowy Dzień Autyzmu

1. Jerzego Kukuczki

w Bielsku- Białej.

POMÓŻ INNYM ZOZUMIEĆ AUTYZM

Solidaryzujemy się z osobami z autyzmem.

Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
W tym dniu na całym świecie organizowane są niebieskie marsze. Opera w Sydney, Wieża Eiffla, Pałac Kultury i wiele innych obiektów zaświecą w tym dniu niebieskim światłem.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju jest ok 400 tysięcy osób z autyzmem.

Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie nawiązywania relacji, komunikacji, uczenia się, wyrażania emocji oraz różnorodnym schematem zachowań.

Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem.

Jakie są dzieci z autyzmem?

Dzieci z autyzmem mają takie same pragnienia jak ty. Wszystkie chcą być kochane i chcą się czuć bezpiecznie. Takie dzieci mają swe przyzwyczajenia i nie lubią, gdy ktoś chce je zmienić. Autyzm to nie choroba. Nie trzeba bać się ludzi z autyzmem. Wasi rówieśnicy bardzo chcieliby się z wami pobawić, ale nie wiedzą jak, chcieliby wam tyle powiedzieć, ale nie wiedzą jak zacząć. Pomóżmy im. Podajmy im serdeczną dłoń. Dzieci z autyzmem często muszą zmagać się z wieloma przeciwnościami, ten świat je przerasta. One inaczej odbierają dotyk, dźwięki, kolory. Często reagują inaczej niż wy na różne bodźce. Autyzm towarzyszy im przez całe życie. Trzeba je zrozumieć i pomóc im poznawać świat.

Dla podkreślenia solidarności z twoimi rówieśnikami z autyzmem ubierz się 2 kwietnia na niebiesko!

AUTYZM JEST WŚRÓD NAS. WYSTARCZY GO POZNAĆ. WYSTARCZY ZROZUMIEĆ, ABY WSPÓLNIE TWORZYĆ LEPSZY ŚWIAT WSZYSTKICH NAS.

mgr Renata Baranowska

mgr Martyna Smolarek