Dzień Piżamy w SP20

27-10-2023 17:08

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole odbył się Dzień Piżamy.

Słów kilka o piżamach i ich znaczeniu w takim dniu jak ten.

Dziś w naszej szkole odbywa się Dzień Piżamy, dlaczego? Sama piżama wywodzi się z dalekich Indii, w których mężczyźni nosili tego typu delikatne i przewiewne stroje. Z czasem piżama stała się popularna w Europie za sprawą Portugalczyków i Anglików. Zamiłowanie do wygodnego ubioru sprawiło, że święto piżamy znajdziemy w każdym kalendarzu świąt nietypowych. Ale to przede wszystkim dzień zwrócenie uwagi na zdrowie i empatię.

Dlaczego piżama? Ponieważ to standardowe ubranie chorych dzieci. Nie myślimy o zdrowiu, kiedy jesteśmy zdrowi. Ale jak cenne jest zdrowie, poznajemy dopiero w chorobie. Zdrowie to nie tylko zdrowa dieta, to zdrowe zachowanie, zdrowe myślenie, to dobre relacje z rówieśnikami, to równowaga między zabawą a obowiązkami. To poznanie siebie i swojego miejsca w otaczającym świecie. To odpowiedzialność i dbanie o siebie, bliskich, ekologię.

Dzień Piżamy to nie tylko zabawa, to także zwrócenie uwagi na zdrowie i empatię. Jeśli chcesz zaliczyć ten dzień do udanych, wyposaż się w uśmiech, ulubiony ubiór i mnóstwo zrozumienia.

Każde państwo ma swój własny pomysł na obchodzenie dnia piżamy i świętuje je w inny sposób. Co więcej, różni się także data planowanego w danym kraju święta.

A u nas  było tak...