III etap konkursu "Eko-wędrówki Dżulki" – Barwna Wiosna - Dżulka wyBBiera czyste miasto. - z klasą 3b

01-04-2023 21:41

W marcu uczniowie z klasy 3b podczas realizacji III etapu konkursu "Eko-wędrówki Dżulki" – Barwna Wiosna pod hasłem "Dżulka wyBBiera czyste miasto" uczestniczyli w prelekcji, podczas której dowiedzieli się w jaki sposób ZGO radzi sobie z sortowaniem i utylizacją śmieci. W czasie zajęć komputerowych grając w interaktywne gry uczyli się i sprawdzali swoją wiedzę na temat jak sortować śmieci. Dowiedzieli się jak dużo czasu potrzebują niektóre z nich, aby się rozłożyć. Poznali zasadę 5R czyli jak zmniejszać ilość produkowanych śmieci.

Bawili się również w detektywów szukających wiosny: kwiatów, owadów i innych zwierząt. Małym detektywom udało się znaleźć fiołki, stokrotki, ziarnopłon wiosenny, bazie na leszczynie, zasadzone żonkile i ślimaki.

Na lekcji plastyki uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające krokusy i kolorowe ślimaki.

Czym jest zasada 5R?

Jej nazwa pochodzi od 5 anglojęzycznych słów zaczynających na literę R (Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot), które pozwalają wypracować, a następnie utrwalić nawyki pozwalające na ograniczenie powstawania odpadów. Co oznaczają poszczególne hasła?

Refuse (Odmawiaj) – to odmawianie użytkowania z przedmiotów, które są problematyczne zarówno przy późniejszym ich przetworzeniu, jak i przy ponownym użyciu. Przykładem są jednorazowe opakowania czy torby, które można zastąpić wielorazowymi.

Reduce (Unikaj, Ogranicz) – to ograniczenie użytkowania niepotrzebnych i nadmiarowych produktów oraz zachęta do tego, aby w sposób świadomy podchodzić do codziennych wyborów. Na przykład poprzez robienie zakupów z listą produktów czy korzystanie z urządzeń w pełnym zakresie (korzystanie z pralki przy pełnym załadunku).

Reuse (Użyj ponownie) – to ponowne wykorzystanie produktów już posiadanych. Na przykład wielokrotne napełnianie plastikowej butelki na wodę czy oddanie nieużywanej odzieży potrzebującym.

Recycle (Utylizuj, Oddaj do odzysku) – przypomina o prawidłowej segregacji odpadów, by móc je później ponownie przetworzyć.

Rot (Kompostuj) – to przetwarzanie na naturalny nawóz tych odpadów, które podlegają naturalnemu procesowi rozkładu.

Recykling zaczyna się w domu

Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, odpadów biodegradowalnych oraz zużytego oleju i tłuszczu jadalnego pozwala uzyskać pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia.