"Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Z kulturą mi do twarzy".

24-09-2022 15:06

Nasza szkoła realizuje Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Z kulturą mi do twarzy".

Projekt powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową oraz kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022 / 2023 tj.:

- pkt. 1 – kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro, piękno;

- pkt. 2 – wspomaganie wychowawczej roli rodziny;

- pkt. 3 – sięganie do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy;

- pkt. 4 – doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z Ukrainy;

- pkt. 7 – wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie).

Projekt w naszej szkole jest wdrożony i realizowany jako
innowacja pedagogiczna.

Cele projektu wynikające z Podstawy Programowej:

- wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu
i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele);

- wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej
i etnicznej;
- formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób.
- ukierunkowanie ucznia ku wartościom.

Cele szczegółowe:
- promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno;
- rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką;
- współpraca z placówkami kulturalnymi i środowiskiem lokalnym;
- wychowanie w duchu wartości, takich jak: dobro, piękno, altruizm, patriotyzm;
- kształtowanie empatii i szacunku wobec osób starszych i niepełnosprawnych;
- kształtowanie poczucia przynależności do kraju, regionu, zapoznanie z ich tradycjami i historią w sposób dostępny dziecku;
- zapoznanie z normami i zasadami życia społecznego oraz ich przestrzeganie;
- współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki.