Przejdź do treści Przejdź do menu

Pierwszy dzień jesieni

22-09-2020 18:48
Noce i poranki są coraz chłodniejsze.
Drzewa skąpane w żółciach i czerwieniach zaczynają gubić liście.
Pod nogami plączą się kasztany i żołędzie.
Słoneczny dzień z bezchmurnym niebem nie jest już tak upalny, jak w środku lata.
W powietrzu czuć jesień.
Kiedy jest pierwszy dzień jesieni kalendarzowej i astronomicznej? I co to jest równonoc jesienna?

Jesień 2020. Kiedy jest początek jesieni?

Data początku jesieni wypada we wrześniu. Kalendarzowa jesień zaczyna się co roku, tego samego dnia czyli 23 września. Jednak w 2020 roku jesień pojawi się wcześniej. Za jej początek przyjmuje się moment, w którym Słońce osiąga tzw. punkt Wagi, znany też jako punkt równonocy jesiennej. Wtedy jest początek astronomicznej jesieni.

Astronomiczna jesień rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego. W 2020 roku astronomiczna jesień rozpoczęła się we wtorek 22 września o godzinie 15:31. Słońce góruje wtedy w zenicie nad równikiem. Od tego momentu będzie krócej oświetlało północną półkulę p (dzień staje się krótszy od nocy), a dłużej półkulę południową. (dzień dłuższy od nocy). Astronomiczna jesień potrwa do 21 grudnia do godz. 11:02, kiedy ustąpi zimie.