Szkoła do hymnu 2023

11-11-2023 9:01

10.11.2023 r. o godzinie 11:11 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 im. Jerzego Kukuczki odśpiewali hymn narodowy "Mazurek Dąbrowskiego".

Fotorelacja znajduje się pod linkiem:

Hymn został napisany przez Józefa Wybickiego w 1797 roku. Pieśń powstała w mieście Reggio nell’Emilia w ówczesnej Republice Cisalpińskiej (obecnie północne Włochy). Dokładna data i okoliczności jej napisania oraz pierwszego wykonania nie są pewne i wciąż stanowią przedmiot dociekań historyków. Powstanie "Mazurka Dąbrowskiego" wiąże się z czasami zaborów Polski przez Rosję, Prusy i Austrię. Polska wówczas nie istniała jako suwerenne państwo, a naród tęsknił za niepodległością. Słowa odnoszą się do ducha walki, wolności i patriotyzmu. Mają mobilizować i zachęcać Polaków do walki o suwerenność.