Szlachetna Paczka 2022

27-11-2022 19:30

Szanowni Państwo,

Nasza szkoła od kilku lat pomaga tym, którzy tego najbardziej potrzebują. W tym roku po raz kolejny przystępujemy do akcji Szlachetna Paczka.

Witamy wszystkich w Naszej Drużynie i dziękujemy, że razem z nami zmieniacie historię życia tych, którzy najbardziej tego potrzebują.

Przygotowana przez nas Paczka to dla potrzebujących coś więcej niż tylko pomoc materialna. To dostrzeżenie ich piękna i potwierdzenie ich ważności, przywrócenie godności. Dzięki takiemu docenieniu ze strony innych, potrzebujący znów stają się ważni dla samych siebie i zaczynają zmieniać swoje życie. To mądra pomoc.

Oto historia, którą się z Państwem dzielimy:

Pani Zofia całe swoje życie oddała dzieciom, a później wnukom. Z wielką radością spędzała z nimi każdą wolną chwilę. Niestety nadszedł czas, gdy kobieta nie była w stanie już wykonywać swoich ulubionych czynności. Jej stan zdrowia znacznie się pogorszył. Od blisko 16 miesięcy jest osobą leżącą z ograniczonym kontaktem z otoczeniem. Znajduje się pod stałą opieką domowego hospicjum. Opiekę nad mamą sprawuje jej syn Adam. Mężczyzna, ze względu na swoją chorobę oraz konieczność opieki nad mamą, nie jest w stanie podjąć pracy. Stara się opiekować mamą jak najlepiej potrafi. Rodzina utrzymuje się z emerytury pani Zofii oraz renty chorobowej pana Adama - 3257 zł. Po odliczeniu kosztów utrzymania i kosztów leczenia łącznie 2250zł, rodzinie zostaje 504 zł na osobę. Większość wydatków rodziny przeznaczana jest na zakup opatrunków i środków higienicznych dla kobiety.

Pan Adam całe swoje życie podporządkował mamie. Pomimo wielu trudności jest osobą, która z nadzieją patrzy w przyszłość. Rodzina żyje w skromnych warunkach. Nie ma zbyt wiele wymagań. Mężczyzna, pomimo swojej choroby, nie poddaje się i stara jak najlepiej sprawować opiekę nad swoją mamą, która niegdyś opiekowała się nim. Kobieta ma wokół siebie dobrych ludzi, którzy chętnie się nią opiekują.

Najważniejsze potrzeby rodziny to:

1. Środki opatrunkowe

Ze względu na zły stan zdrowia pani Zofii najważniejszą potrzebą są środki opatrunkowe, pampersy oraz podkłady, które pochłaniają znaczną część środków rodziny. Mimo ogromnych starań Pani Zofia cierpi na odleżyny, a ich zaopatrzenie pochłania największą część środków. Sporym wydatkiem jest również zakup odpowiednich pampersów.

2. Żywność

Ceny żywności stale rosną. Rodzinie ciężko jest z pozostałych pieniędzy zaspokoić wszystkie potrzeby. Paczka z żywnością trwałą znacznie ułatwiłaby im życie.

3. Środki czystości

Środki czystości są rzeczami stosunkowo drogimi przy skromnym budżecie rodziny, stąd prośba pana Adama, by w miarę możliwości podarować rzeczy, dzięki którym będzie w stanie zadbać zarówno o dom jak i siebie i panią Zofię.

Żywność trwała:

Herbata, kasza, makaron, mąka, cukier, olej, konserwy mięsne, konserwy rybne, owoce i warzywa w puszkach.

Środki czystości:

Specjalne wymagania: pampersy dla pani Zofii o rozmiarze L.

Mydło / żel myjący, pasta do zębów,  płyn do płukania, proszek do prania, płyn do mycia naczyń, płyny czyszczące, chusteczki nawilżające.

Odzież:

Adam: Kurtka (Zimowe), rozmiar: L, Uwagi: Pan Adam jest szczupłej budowy ciała.

Adam: Dres (Całoroczne), rozmiar: L, Uwagi: Spodnie najlepiej w kolorze ciemnym.

Adam: Sweter (Przejściowe), rozmiar: L, Uwagi: Sweter najlepiej w kolorze ciemnym.

Zofia: Piżama (Całoroczne), rozmiar: XL, Uwagi: Pani Zofia jest osobą leżącą, najlepszą opcją jest więc koszula nocna typu oversize. Najlepiej 4 sztuki.

Obuwie:

Adam: Adidasy, rozmiar: 42, Uwagi: W kolorze ciemnym.

Adam: Kapcie (domowe), rozmiar: 42, Uwagi: Pan Adam prosi o najzwyklejsze kapcie po domu.

Wyposażenie mieszkania:

Koc - wymiar 1,6m x 2m w ilości 2 szt. (dla Pana Adama i Pani Zofii), pościel - 1,6m x 2m, poduszkę w rozmiarze 70cm x 80cm, ręczniki -2 duże.

Koc, poduszka, pościel (poszwy, prześcieradło), ręczniki.

Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego:

Zarówno garnki jak i noże mają już blisko 20 lat. Pan Adam prosi jedynie o 2 małe garnki i nieduży komplet noży.

Ze względu na stan pani Zofii potrzebne są środki opatrunkowe oraz podkłady, które pochłaniają dużą część budżetu. Są to: bandaże 10cm, plastry Omnifix E, kompresy gaziki jałowe włókninowe 15x20, Oscenisept,

Podkłady higieniczne chłonne 60cm x 90 cm

Szczególne upominki:

Pan Adam bardzo by się ucieszył z czapki na zimę, której teraz nie ma. Dla Pani Zofii ze względu na jej stan zdrowia i brak kontaktu z otoczeniem najlepszym wyborem będą koszule nocne.

Zaczynamy zbiórkę potrzebnych materiałów. Proszę pamiętać,  że rzeczy, które chcemy podarować Rodzinie powinny być dla niej prezentem. Mogą, ale nie muszą być nowe. Jeśli będą to rzeczy używane – niech będą zadbane. Paczka przygotowywana jest z myślą o drugim człowieku – jest prezentem. Przygotujmy ją tak, by osoby, które nią obdarujemy, poczuły się naprawdę wyjątkowo.

Wszystkie materiały można przynosić do sali nr 34 oraz na dyżurkę, gdzie zostało przygotowane specjalnie oklejone pudełko.

Dodatkowo w sekretariacie szkoły wyłożona została „paczkowa” puszka, do której mogą Państwo wrzucać gotówkę, która pomoże nam zrealizować wszystkie potrzeby Rodziny.

Zbiórka potrwa do 7 grudnia.

Tylko razem możemy zmienić czyjeś na lepsze!

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy wszystkich do udziału w projekcie!

Joanna Kałachurska

Anna Fober