Uroczyste obchody świąt majowych w naszej szkole.

11-05-2022 11:16

W dniu 29 kwietnia w naszej szkole miały miejsce uroczyste obchody Święta Pracy, Dnia Flagi RP, Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja i 102. rocznicy trzeciego powstania śląskiego.

W programie wizualno – muzycznym uczniowie przedstawili genezę majowych świąt. Wyjaśnili skąd wzięło się Święto Pracy, dlaczego czcimy barwy narodowe, jaka jest ich symbolika i dlaczego mają heraldyczny rodowód. Odpowiedzieli na pytanie, z jakiej przyczyny Sejm RP ustanowił Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz jaką rolę odegrała emigracja w historii Polski XIX i XX wieku. Szczegółowo przedstawili okoliczności towarzyszące uchwaleniu Konstytucji 3 maja, prezentując dzieje Polski od XVII wieku poprzez rządy ostatniego króla Polski i próby reform państwa zwieńczone uchwaleniem Ustawy Rządowej w dniu 3 maja 1791 r. Podsumowaniem uroczystości było zaprezentowanie najistotniejszych informacji odnośnie trzeciego powstania śląskiego, dzięki któremu przyłączono do Polski 29% obszaru Śląska, o który Polska tyczyła spór z Niemcami.

Całość wydarzenia można zobaczyć pod linkiem youtu.be/0D2I51kcSJA

Uroczystość przygotowali:

Uczniowie:

• Martyna z klasy V A,
  • Julia, Maja, Mikołaj, Natasza z klasy V B,
  • Anastazja, Julia, Aleksandra, Natasza z klasy VI A
  • Amelia z klasy VI B.

Chór:

• Aleksander, Amelia, Anastasiia, Andrew, Liliana, Magdalena, Marcin, Martyna, Mykhailo, Urszula, Zofia, Trofim z klasy VI B,
  • Krzysztof i Seweryn z klasy VIII B.

Nauczyciele:

Pani Ewa Adamczyk – przygotowanie uczniów,

Pani Barbara Ficoń – Szewczyk – przygotowanie chóru,

Panie Urszula Chrobak i Magdalena Piechota – przygotowanie multimediów,

Panie Agnieszka Kasperek, Barbara Kasperek, Aleksandra Przybyłek i Elżbieta Targosz – scenografia,

Pan Marek Janik – obsługa techniczna,

autorką scenariusza i koordynatorką projektu była Pani Magdalena Piechota.

Organizatorzy uroczystości pragną podziękować Pani Joannie Pach oraz całej Radzie Rodziców za sfinansowanie przedsięwzięcia i pomoc w jego przeprowadzeniu.