Przejdź do treści Przejdź do menu

Wycieczka do Kopalni Guido

29-05-2019 10:29

KOPALNIA GUIDO

28 maja kasa 4 d wybrała się na wycieczkę do Kopalni Guido w Zabrzu.

Na naszych uczniów czekały dwa poziomy kopalni do zwiedzania - 170 m oraz 320 m. Wszyscy zostali wyposażeni w kaski i w bezpieczny sposób mogli rozpocząć zwiedzanie.  Pod ziemią znaleźli się dzięki autentycznej szoli, która w czynnych kopalniach jest używana przez górników. Ekspresowy zjazd trwał kilkadziesiąt sekund w ciemnościach, co było dużą atrakcją.

W pierwszej kolejności zwiedzano poziom 170 m i najstarsze części kopalni. Poznano jej historię, którą w sposób ciekawy przedstawił przewodnik. Opowiadał o trudzie pracy w kopalni na przestrzeni XIX wieku, okresu mechanizacji oraz postępu technologicznego. Uczniowie poznali patrona górników - św. Barbarę, jest postacią centralną w tej części zwiedzania. Uczniowie zwiedzili kaplicę św. Barbary oraz poznali górnicze "Szczęść Boże".

Zwiedzano również świetnie zachowane stajnie końskie oraz poznano, jaką rolę odgrywały konie w górnictwie. Poznali jakie niebezpieczeństwa czyhały i czyhają na górników pod ziemną oraz dzięki elektom multimedialnym mogły zobaczyć miedzy innymi wybuch w kopalni.

Największymi atrakcjami na poziomie 320 metrów były ogromne maszyny górnicze np kombajn, pompy powietrza, a także elektryczna kolejka podwieszana. Jest to jedyna taka kolejka na świecie, która jest udostępniana turystom. Poziom ten pokazuje jak zmieniało się górnictwo technologicznie od XIX wieku, aż po czasy obecne.

Uczniowie dwudziestki przeszli przez prawdziwy labirynt górniczych wyrobisk, gdzie momentami było stromo i ciasno, a nawet ciemno. Przewodnik opowiadał w jakich warunkach wydobywa się węgiel i jakie żywioły są niebezpieczne dla pracy pod ziemią.

Chociaż kopalnia od lat nie wydobywa węglą, to na trasie turystycznej jest go bardzo dużo. Można w tych miejscach zobaczyć surową formę pokładu węglą, miejscami o grubości nawet do dwóch metrów.

Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć oraz zakupu pamiątek z kopalni.

Z górniczym pozdrowieniem "Szczęść Boże" zakończono wycieczkę przyjazdem do Bielska-Białej.

Więcej zdjęć z Kopalni Guido w galerii.