Wzięliśmy udział w akcji Żonkile!
Dnia 19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim wybuchło powstanie - największy zryw bojowy Żydów w czasie II wojny światowej, a jednocześnie pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. W celu upamiętnienia tamtych wydarzeń Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie organizuje corocznie akcję społeczno - edukacyjną Żonkile. W tym roku po raz trzeci nasza szkoła przyłączyła się do niej.
Dlaczego właśnie żonkil stał się symbolem powstania w warszawskim getcie? Jest to związanie z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile - czytamy na stronie Muzeum POLIN. Z czasem do Marka Edelmana dołączały inne osoby, które chciały uczcić powstanie w getcie i właśnie w ten sposób żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty i potrzebę współpracy ponad podziałami. Tegoroczna odsłona Żonkili poświęcona była odwadze. Na przykładzie życiorysów uczestników powstania ma ona pokazać nam, że warto działać razem, być wiernym swoim przekonaniom i nie poddawać się w trudnych chwilach.
Na znak, że "Łączy nas pamięć" uczniowie i pracownicy naszej szkoły przypięli sobie żółte papierowe żonkile. W ramach akcji we wszystkich klasach IV - VIII nauczyciele historii w oparciu o materiały opracowane przez Muzeum POLIN przeprowadzili lekcje poświęcone dziejom warszawskiego getta i powstania.
Akcję Żonkile w naszej szkole zainicjowała w 2023 roku Pani Magdalena Piechota podejmując współpracę z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. W tym roku w jej przeprowadzeniu wzięli udział:
Pani Monika Girtler - Jamka,
Pani Barbara Kasperek,
Pani Agnieszka Kasperek,
Pani Aleksandra Przybyłek,
Pani Elżbieta Targosz,
Pani Katarzyna Zoń,
Wiktoria z klasy VII c,
Miłosz D. z klasy VII a.
Za udział w akcji dla całej społeczności naszej szkoły swoje podziękowanie przysłał Pan Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Oto relacja fotograficzna z wydarzenia:
,
,
,
Dziękuję, że kolejny raz Złączyła Nas pamięć!