Kolędowanie uczniów SP 20

01-02-2022 8:19

Kolędowanie to nie tylko wykonywanie bożonarodzeniowych pieśni, ale również bardzo ciekawy obrzęd ludowy, podczas którego kolędnicy przebrani za różne postaci pukają do każdego domu, aby wnieść do niego szczęście przez swoje krótkie przedstawienie.

Historia kolędowania

Pojęcie "kolęda" oznacza "podarunek noworoczny lub wigilijny, bożonarodzeniowy". Początkowo kolędnikami byli tylko mali chłopcy (ok. 6-13 lat), którzy chodzili od domu do domu, śpiewając kolędy z ruchomą, kolorową gwiazdą betlejemską w okresie bożonarodzeniowym. Niegdyś w tej grupie zawsze musiały się pojawić osoby przebrane za Trzech Króli, Heroda, śmierć i diabła oraz chłopiec, który nosił szopkę. Ich wizyta w domu miała przynieść gospodarzom szczęście i powodzenie w nadchodzącym roku. Przygotowania do kolędowania rozpoczynały się już w okresie adwentu, kiedy trzeba było wykonać lub odnowić stroje i rekwizyty kolędnicze, przyswoić tekst do szopki czy rolę do "herodów".

Kolędowanie to jedna z najstarszych tradycji świąt Bożego Narodzenia - dziś przedstawiamy kolędowanie uczniów naszej szkoły.

Zapraszamy do obejrzenia filmu.

youtu.be/i8y2UHp4aDs