"Labolatoria Przyszłości" w Szkole Podstawowej nr 20.
Program Laboratoria Przyszłości jest inicjatywą edukacyjną. Odpowiedzialne za nią jest Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Projekt ma na celu unowocześnić szkoły tak, aby zajęcia prowadzone w nich były angażujące i ciekawe dla uczniów. Lekcje także mają pomagać w im odkrywaniu talentów.
Program MEN Laboratoria Przyszłości
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Dzięki inicjatywie uczniowie już na poziomie szkoły podstawowej mogą nabyć wiedzę i umiejętności przydatne w późniejszej pracy naukowej i zawodowej. Co istotne, program MEN zakłada, że realizacja celu inicjatywy doprowadzi do „upraktycznienia” procesu edukacji – chodzi o to, by uczniowie żywo uczestniczyli w tym procesie, dokonując eksperymentów i tworząc projekty – nie zaś jedynie biernie przyjmowali przekazywane przez nauczycieli dane.
Nasza szkoła bierze udział w programie i zostanie doposażona w nowoczesny sprzęt, narzędzia i pomoce dydaktyczne, potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu zdolności manualnych i technicznych, a także samodzielnego i kreatywnego myślenia.
Produkty zakupione w ramach projektu to:
- klocki: LEGO® Education,
- klocki Magformers - zakupione pomoce, np. klocki, będą wykorzystywane podczas zajęć edukacyjnych w klasach I-III, na lekcjach informatyki w klasach IV-VI i uatrakcyjnią zajęcia świetlicowe.
- kamera przenośna cyfrowa i osprzęt - sprzęt audio/video będzie pomocny przy dokumentowaniu użytkowania przez uczniów powierzonego sprzętu.
- szafki z klockami – w zestawie znajduje się 10 zestawów klocków, które będą uczyć myślenia, planowania, umiejętności odtwarzania, ale też tworzenia i eksperymentowania.
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
- Filament PLA – wysoko bezpieczny materiał wykorzystywany do tworzenia modli 3D. Różnorodność kolorów pozwoli uzyskać idealny efekt końcowy. Filament PLA wykorzystany będzie podczas zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem drukarki 3D.
- Drukarka 3D z pakietem dydaktycznym. Drukarka sprawdzi się na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej, przyrodniczo-technicznych oraz humanistycznych. Styczność z nowymi technologiami będą mieli również uczniowie na kołach zainteresowań, gdzie pogłębią swoją wiedzę w tym obszarze. Wydrukowane modele z pewnością podziałają na wyobraźnię uczniów i pomogą im w przyswojeniu wymaganej wiedzy.
- Google wirtualnej rzeczywistości.