Mikroorganizmy - drobnoustroje pożyteczne i chorobotwórcze

12-05-2020 21:27

Podczas zajęć lekcyjnych w dniu 12 maja uczniowie klas 3b i 3c z SP 20 zapoznali się z pojęciami mikrobiologia, mikroskop, mikroorganizm, bakterie pożyteczne , bakterie chorobotwórcze i wirusy. Jako podsumowanie tematu uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające drobnoustroje pożyteczne i groźne dla życia człowieka.

Dowiedzieli się, że drobnoustroje widoczne są tylko pod mikroskopem. Dzięki temu urządzeniu można obserwować drobniutkie niewidzialne gołym okiem organizmy, do który należą bakterie, wirusy, a także niektóre grzyby.

Mikroorganizmy spełniają bardzo ważną funkcję w przyrodzie. Rozkładają szczątki roślinne i zwierzęce. Człowiek także nauczył się wykorzystywać bakterie. Używa się ich miedzy innymi do produkcji sera, kefirów, jogurtów i octu.

Nie wszystkie mikroorganizmy są jednak pożyteczne. Niektóre drobnoustroje dostają się do organizmu i wywołują różne choroby.  Niebezpiecznymi drobnoustrojami są również wirusy.

W czasie panującej obecnie pandemii wszyscy już wiemy w jaki sposób ustrzec się przed groźnymi bakteriami i wirusami i jak ważne jest zachowywanie higieny osobistej oraz ostrożności podczas kontaktów z innymi ludźmi.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy nadesłali swoje prace.

Wychowawczynie klas I. Migdalska i A. Białek