Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych"

10-03-2022 6:39

Dnia 3 marca po raz kolejny społeczność naszej szkoły obchodziła Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Uroczystość rozpoczęła prelekcja Pani Magdaleny Piechoty, która opowiedziała o wydarzeniach z 1 marca 1951 roku - to właśnie z nimi związana jest data ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Zebrani dowiedzieli się kim był ppłk Łukasz Ciepliński, jak było zorganizowane i jak wyglądały akcje bojowe podziemia antykomunistycznego i jakimi metodami komuniści zwalczali Drugą Konspirację. Następnie Pani Piechota przypomniała biografie dwóch żołnierzy: generała Emila Fieldorfa „Nila” oraz rotmistrza Witolda Pileckiego, stanowiących symbol bohaterstwa, patriotyzmu i niezłomnej walki z narzuconą Polakom władzą komunistyczną, których grobów dotąd nie odnaleziono…

W drugiej części spotkania uczniowie klas ósmych obejrzeli spektakl Teatru Telewizji „Inka 1946” w reżyserii Natalii Korynckiej - Gruz, opowiadający o sądowym mordzie dokonanym na siedemnastoletniej Danucie Siedzikównie „Ince”, sanitariuszce i łączniczce V Brygady Wileńskiej AK, mjra Zygmunta Szendzielorza „Łupaszki”.

A oto refleksje po obejrzeniu spektaklu kilkorga spośród naszych uczniów:

Inka była działaczką polskiego podziemia, sanitariuszką. Została aresztowana przez UB, była przetrzymywana w więzieniu, gdzie ją brutalnie przesłuchiwano. Film bardzo szczegółowo opowiada o losach głównej bohaterki, o jej tragicznej historii. Możemy dowiedzieć się, że Inka była torturowana, lecz nie zlękła się oraz nie wydała nikogo ze swoich kolegów. Wykonano na niej wyrok przez rozstrzelanie. Sama została zdradzona oraz wydana przez Reginę - łączniczkę, która poszła na współpracę z UB, której losu nie powtórzyła. Podczas oglądania filmu nieodłącznie towarzyszy widzowi uczucie grozy oraz napięcia, które jednak podsycane jest ciekawością dalszych losów głównej bohaterki.

Maksymilian, klasa VIII c

Dzisiejszy wykład oraz zaprezentowany film uświadomił mi, w jak zupełnie innej rzeczywistości, innym wymiarze żyli nasi przodkowie jeszcze nie tak dawno temu.
Byli zmuszeni do podejmowania wielkich decyzji w młodym wieku, byli skłonni do poświęceń, mieli szacunek do tego, co ich otacza.
Często zapominamy o takich podstawowych wartościach jak honor, uznanie, docenianie prostych a zarazem szczęśliwych, bezpiecznych chwil.
Takie postaci jak przedstawiona nam dzisiaj, niewiele od nas starsza, Inka czyli Danuta Helena Siedzikówna przypominają nam o tym, co jest w życiu najważniejsze.
Dziękujemy Wam, naszym bohaterom za odwagę, za podtrzymywanie dumy z naszej ojczyzny, za bycie wartościowym przykładem tego, jak być dobrym człowiekiem, patriotą, wzorowym obywatelem naszego kraju.

Natalia, klasa VIII C

Dzisiejszy wykład i zaprezentowany w jego trakcie film, wywarł na mnie ogromne wrażenie. Uświadomił mi, że kiedyś świat był zupełnie inny. Osobom w naszym wieku zabrano możliwość rozwoju, spokój i poczucie bezpieczeństwa, jednak mimo tego okazali się Niezłomni. Powinniśmy być im wdzięczni za ogromne poświęcenie dla nas, dla Ojczyzny i brać z nich przykład. To dzięki nim żyjemy w bezpiecznym świecie.

Julia, klasa VIII C