Narodowy Dzień "Żołnierzy Wyklętych" w SP20

03-03-2024 20:54

W piątek 1 marca po raz kolejny społeczność naszej szkoły obchodziła Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Uroczystość rozpoczęła prelekcja Pani Magdaleny Piechoty, która opowiedziała o wydarzeniach  z 1 marca 1951 roku - to właśnie z nimi związana jest data ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Zebrani dowiedzieli się kim był ppłk Łukasz Ciepliński, jak było zorganizowane i jak wyglądały akcje bojowe podziemia antykomunistycznego i w jakimi metodami komuniści zwalczali Drugą Konspirację. Następnie Pani Piechota przypomniała biografie dwóch żołnierzy: generała Emila Fieldorfa „Nila” oraz rotmistrza Witolda Pileckiego, stanowiących symbol bohaterstwa, patriotyzmu i niezłomnej walki z narzuconą Polakom władzą komunistyczną, których grobów dotąd nie odnaleziono…

W drugiej części spotkania uczniowie klas ósmych obejrzeli spektakl Teatru Telewizji „Inka 1946” w reżyserii Natalii Korynckiej - Gruz, opowiadający o sądowym mordzie dokonanym na siedemnastoletniej Danucie Siedzikównie „Ince”, sanitariuszce i łączniczce V Brygady Wileńskiej AK, mjra Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto państwowe wprowadzone ustawą Sejmu RP z dnia 3 lutego 2011 roku.