Pierwsza pomoc w świetlicy szkolnej.

21-06-2022 14:44

W ostatnich dniach roku szkolnego w świetlicy szkolnej odbyły się ćwiczenia dla dzieci z udzielania pierwszej pomocy - RKO. Przeprowadził je pan Mateusz Radaczyński - Ratownik WOPR.

Nigdy nie wiemy, co nas spotka w drodze do pracy, szkoły lub na spacerze, dlatego dobrze być przygotowanym na wszystko. Dzięki temu w razie potrzeby możesz udzielić pierwszej pomocy osobom, które jej potrzebują.

Pierwsza pomoc oznacza natychmiastową opiekę nad poszkodowanym lub osobą, która nagle zachorowała. Stosuje się ją możliwie jak najszybciej po wypadku lub wystąpieniu nagłej choroby. Pomoc udzielona jeszcze przed przyjazdem karetki może uratować życie albo pomóc w dojściu do zdrowia.
Pierwsza pomoc przede wszystkim pomaga ratować życie. Osoba, która doskonale zna zasady udzielania pomocy, jest bardziej pewna siebie, skłonna podjąć natychmiastowe działanie i potrafi zapanować nad sobą w trudnych okolicznościach.
Jest to niezwykle ważne, gdyż spokój, adekwatna ocena sytuacji i doraźna pomóc, mogą przynieść natychmiastową ulgę poszkodowanej osobie.
Znajomość zasad pierwszej pomocy wyposaża nas także w narzędzia, dzięki którym możemy ustabilizować stan pacjenta do momentu przybycia pogotowia ratunkowego i zapobiec nagłemu pogorszeniu sytuacji. Co więcej, polskie prawo za nieudzielenie pierwszej pomocy, dopuszcza karę w wysokości trzech lat pozbawienia wolności.
Pierwsza pomoc zakłada kilka podstawowych elementów: ochronę życia poszkodowanego, obserwatora i ratownika, upewnienie się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne, zapewnienie ulgi w bólu i zapobieganie pogorszenia się stanu osoby poszkodowanej.
Zobaczcie jak to było u nas.