Projekt "Dzieci Wyspiańskiego"

05-04-2022 0:14

Projekt "Dzieci Wyspiańskiego"

Malowane polskie dzieci są najczęściej smutne, przygnębione, strapione, zasępione, nieszczęśliwe lub przynajmniej głęboko zamyślone. Trudno się dziwić, wielogodzinne pozowanie, zmuszające dziecko do pozostawania bez ruchu, jest sprzeczne z dziecięcą naturą. Dzieci są uparte, energiczne, niecierpliwe i ciekawe świata. Stanisław Wyspiański uchwycił na portretach nie tylko naturalną urodę, ale i temperament dziecka. Wykonane swobodnie i bez natrętnej perfekcji wizerunki ukochanych pociech artysty, Helenki, Mietka i Stasia, dziś podziwiać można w największych polskich muzeach. Nasi uczniowie z klas 7bcde mieli okazję wcielić się w rolę dzieci Wyspiańskiego i dzięki metodzie "żywego obrazu" wykonali niesamowite fotografie.