Przejdź do treści Przejdź do menu

Świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

21-04-2021 11:04

Z okazji Światowego Dnia Książki biblioteka szkolna przygotowała dla wszystkich uczniów teleturniej wiedzy o Dniu Książki oraz zagadki o baśniach braci Grimm.

Informacje zostaną przesłane za pośrednictwem mobiDziennika. Nie przeocz wiadomości wysłanych od bibliotekarzy - przeczytaj je i przyłącz się do wspólnej zabawy.

Nauczyciele bibliotekarze zapraszają także do udziału w plebiscycie ZŁOTA DWUDZIESTKA książek na 20-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Szczegóły również w wiadomości.

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli m.in. Miguel de Cervantes, William Szekspir. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.