Wycieczka klas 7 do Krakowa.

13-05-2022 7:07

Wycieczka do Krakowa odbyła się w dniu 28 kwietnia. Uczestniczyli w niej uczniowie  klas 7a, 7d, i 7e. Rozpoczęła się ona od pobytu w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Po przekroczeniu bramy Ogrodu na pierwszym stanowisku znaleźliśmy pryzmat, który tworzy ze światła słonecznego piękną tęczę. Jest kilkadziesiąt razy większy od pryzmatów szkolnych, zbudowany z pleksi, w środku którego znajduje się gliceryna. Po rozszczepieniu światła białego moglibyśmy swoje kroki skierować do tarczy Newtona, gdzie uzyskalibyśmy odwrotny efekt. Kolorowa, nieruchoma tarcza staje się biała przy prędkości 1800 obrotów na minutę. Kilka kroków dalej i jesteśmy w ogromnym kalejdoskopie… Układ luster, jak w popularnej zabawce – pod kątem 60 stopni, ale kolorowych szkiełek brak. Jesteśmy za to my. Sami tworzymy obiekt, który podlega wielokrotnym odbiciom. Jeśli wcześniej nie było okazji to sprawdzamy jak wygląda tył naszej głowy, czy aby fryzjer spisuje się tak jak tego oczekujemy. I idziemy dalej bo przecież nie można długo wytrzymać w tłumie sobowtórów. Świat zaczyna nas dziwić coraz bardziej, a to dopiero początek. Każde z urządzeń prezentuje jedno lub kilka zjawisk fizycznych, a osiągnięcie celu nigdy nie polega na zasadzie „wciśnij guzik i obserwuj”. Gong uderzony silnie nie wyda ciekawego dźwięku, ale wielokrotne, subtelne uderzenia prowadzą do sumowania fal akustycznych dając niesamowity, nastrojowy efekt. Przy innym stanowisku możemy sprawić, że powstanie wir wodny i obserwować jego niepowtarzalne zachowanie, które wynika z prędkości kręcenia korbą. Bezcenną może się okazać refleksja nad sposobem wydostania się z takiego wiru.

Kolejnym punktem wycieczki był spacer na Wawel, podziwialiśmy legendarnego smoka i architekturę budynków. Następnym etapem był rynek i kościół Mariacki, gdzie mogliśmy wysłuchać hejnału oraz chwilę odpocząć pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Wszyscy fantastycznie spędziliśmy czas i dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy.